Κυριακή, 24 Αυγούστου 2014

Κέρκυρα: «Κατάπιε» τους «κροκόδειλους»!

Αρθρογράφος: ΜΑΝΟΣ ΜΕΘΥΜΑΚΗΣ  Ημερομηνία δημοσίευσης: Σάββατο, 23 Αυγούστου 2014 22:40
PAEKERKYRA-LOGO15
Με ένα «μαγικό» πρώτο ημίχρονο, οι Φαίακες μπήκαν με το «δεξί» στη Σούπερ Λίγκα, καθώς, εντέλει,
 επικράτησαν με 2-1 του Πανθρακικού, και «τσίμπησαν» το πρώτο φετινό «τρίποντο». – Γκολάρες από Ναγιάρ
 και Καϊκούτ!

Καλύτερο ξεκίνημα, ενδεχομένως, να μην περίμενα οι άνθρωποι της Κέρκυρας, στο φετινό ντεμπούτο τους
 στο πρωτάθλημα της Σούπερ Λίγκας.
Και λογικό, καθώς, η ομάδα του Μιχάλη Γρηγορίου νίκησε (βασικό) στην έδρα της μια ομάδα με τους ίδιους στόχους, αλλά επιπλέον, αυτό το πρώτο φετινό «τρίποντο» ήρθε με πολύ καλή απόδοση στο πρώτο ημίχρονο, διάστημα
 στο οποίο, οι Φαίακες απέκτησαν το αβαντάζ νίκης, αφού πήραν προβάδισμα 2-0 (με ευκαιρίες και γι’ άλλα γκολ), ενώ, στην επανάληψη, παρότι υπήρξε λογική (για την εποχή) κάμψη στην απόδοσή τους, και παράλληλα αρκετά έντονη πρωτοβουλία του Πανθρακικού, μπόρεσε με σχετική άνεση να κρατήσει τους πολύτιμους τρεις βαθμούς, φτάνοντας σε αυτό με σκορ 2-1.

Πώς όμως κύλησε το παιχνίδι στο ΕΑΚΚ;
Παρουσία, αρκετού κόσμου, λοιπόν, και μετά το πρώτο «αναγνωριστικό» δεκάλεπτο, οι γηπεδούχοι ανέλαβαν τα «ηνία» του παιχνιδιού και στην πρώτη σπουδαία τους στιγμή, πήραν προβάδισμα.
Στο 16’, όταν μετά από μια δίλεπτη πίεση των Κερκυραίων στα «καρέ» των «κροκόδειλων», ο Κανακούδης κέρδισε
 φάουλ ελάχιστα εκτός περιοχής, κι ο Ναγιάρ με απευθείας εκτέλεση, έστειλε τη μπάλα να «αναπαυθεί»
 στη «γωνιά» του Ντάνι Φερνάντες για το 1-0!
Το γκολ αυτό, έδωσε, όπως ήταν φυσιολογικό, έξτρα ενθουσιασμό στους γηπεδούχους, που προσπάθησαν
 να απειλήσουν στο 21’ και στο 24’ με Χαβίτο και Καϊκούτ, με τον Σέρβο killer, εντέλει, να χρίζεται σκόρερ στο 27’,
 με ένα γκολ – ποίημα!
Όταν ο Χαβίτο κέρδισε τη μπάλα λίγο έξω από την περιοχή της Κέρκυρας (!), διένυσε σχεδόν 50 μέτρα με αυτήν,
 έφτασε έξω από τα «καρέ» του Πανθρακικού, σέντραρε συστημένα, κι ο Καϊκούτ με κεφαλιά – οβίδα
 την «κάρφωσε» στο δεξί «γάμα» του Φερνάντες.
Κι αν στη συνέχεια, οι παίκτες του Γρηγορίου «κάθισαν» λίγο, ελέγχοντας, ωστόσο, πάντα το ρυθμό,
 ήρθε το τελευταίο πεντάλεπτο του πρώτου μέρους, για νέο «βομβαρδισμό»!
Όταν με super ευκαιρίες των Ρόχας (χαμένο τετ α τετ στο 42’), διπλή στη συνέχεια με Χαβίτο – Καϊκούτ (στο 43’)
 και γυριστή κεφαλιά του Ναγιάρ (στο 44’, με το Λαδάκη να διώχνει πάνω από τη γραμμή) «άγγιξαν» την τριάρα...
Αλλά δεν...

Κι έτσι, στην επανάληψη, με το Μάντζιο να παίζει ολοένα και περισσότερο επιθετικά (πέρασε σταδιακά εντός,
 τους Ντιγκουινί, Μορένο και Χασομέρη), την Κέρκυρα με τη σειρά της να δίνει χώρους στους «πράσινους»,
 και τον Ιγκόρ να μειώνει στο 61’, το ματς ήρθε σε κατάσταση ψιλοθρίλερ.
Το οποίο, πάντως, είχε θετική κατάληξη για την Κέρκυρα, μιας και στις υπόλοιπες... μιάμισι ευκαιρίες
 του Πάνθραξ, γκολ ισοφάρισης δεν ήρθε (στο 72’ κεφαλιά – «ψαράκι» του Σερφά πέρασε ελάχιστα άουτ,
 στο 75’ ο Γκόμες πήρε τη «μπουκιά από το στόμα» του Ίγκορ), ενώ, ενδεχομένως, αν Ρόχας και Χαβίτο ήταν λίγο
 πιο εύστοχοι, τότε, να είχε εξαφανιστεί το καρδιοχτύπι πριν το τελικό σφύριγμα του Μάνταλου, που πέρασε λίγο